Domy energooszczędne

W dzisiejszych czasach przy budowie domy ważną cechą jest energochłonność budynku, głównym czynnikiem jest ilość energii potrzebnej do ogrzewania takiego budynku. Domy energooszczędne są tak projektowane żeby ten współczynnik pobieranej energii był jak najmniejszy. Decyduje o tym przede wszystkim izolacja termiczna domu, wielkość przeszkleń, usytuowanie budynku, jak również użyty system grzewczy. Jeśli chodzi o architekturę to domy energooszczędne często charakteryzują się zwartą bryłą na bazie kwadratu bądź prostokąta. Taka bryła pozwala na wyeliminowanie ewentualnych mostków termicznych, które są główną przyczyną strat ciepła w budynku.

Domy energooszczędne

Dzięki takiej budowie domy jest łatwiej a co za tym idzie taniej ogrzewać i utrzymywać niższą temperaturę latem. To oczywiście nie oznacza iż projekty nie mogą być bardziej zróżnicowane pod względem architektonicznym. Projektanci bowiem projektują różne rozwiązania dla różnych projektów, tak aby spełnić wymogi domów energooszczędnych. W projektach nowoczesnych królują płaskie dachy, duże strzeliste okna wystawione na południe, tak aby jak najwięcej energii doprowadzić ze źródeł odnawialnych, jakim między innymi jest promieniowanie słoneczne. Oczywiście również tradycyjne projekty są dostosowywane do aktualnych norm tak aby spełniały normy domów energooszczędnych, dlatego jeśli podobają nam się domy w stylu dworkowym, to również powinniśmy znaleźć projekt, który nas zaciekawi. Oczywiście w projektach, które będziemy przeglądać najczęściej przewijać się będą domy o zwartej bryle, które pozwalają na najkorzystniejszy stosunek kubatury domu do powierzchni ścian zewnętrznych.

Oczywiście w projektach domów energooszczędnych, musimy mieć odpowiednio zaprojektowaną i przeliczoną energetycznie izolację termiczną budynku, która finalnie wykonana w prawidłowy sposób odpowiada za współczynnik energetyczny budynku. Według norm domy energooszczędne potrzebują do ogrzewania nie więcej niż 40kWh/m2 energii na rok, oraz współczynniku EP na poziomie niższym niż 60kWh/m2 na rok – jest to zapotrzebowanie na nieodnawialną energię potrzebną do wszystkich podstawowych działań (ogrzewania co, podgrzewania wody urzytkowej, chłodzenie, wentylację, oświetlenie czy zasilanie urządzeń domowych). W domach energooszczędnych bardzo często rezygnuje się z balkonów i wykuszy które mogą być zródłem mostków termicznych. Duże znaczenie w domach energooszczędnych mają również okna, ich rozmiar, przenikalność termiczna, usytuowanie według stron świata.

Domy pasywne są w zasadzie rozwinięciem domów energooszczędnych, przewidziane na tej samej bryle kwadratu lub prostokąta. Z tym że normy energetyczne w przypadku budynków pasywnych są jeszcze bardziej wyśrubowane. Współczynnik Ep dla domów pasywnych wynosi nie więcej niż 15kWh/m2 na rok. Aby uzyskać taki wynik energetyczny budynku, trzeba z domu zrobić w zasadzie termos gdzie, żadna energia cieplna praktycznie nie przedostaje się na zewnątrz, a konstrukcja jest pozbawiona jakichkolwiek mostków termicznych. Za wentylacje odpowiada system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nawet do 90 kilku %. Usytuowanie takie budynku musi być dokładnie zaplanowane aby większość dużych okien była wystawiona na południe, dzięki czemu w zimie promienie słoneczne ogrzewają nam dodatkowo pomieszczenia, powodując dodatkowo iż są one jasne, a to z kolei sprawia że nie musimy używać dużej ilości oświetlenia. Oczywiście budowa domu energooszczędnego lub pasywnego wiąże się z zwiększonymi wydatkami podczas budowy domu, natomiast daje to nam wymierne korzyści podczas dalszego użytkowania domu.

Należy również zastanowić się nad źródłem ogrzewania naszego domu, ponieważ pomimo iż nas dom jest energooszczędny bądź co lepsza pasywny to wciąż potrzebuje ogrzewania. Na etapie projektu i wykonania warto przemyśleć i zaprojektować ogrzewania wodne niskotemperaturowe, które dodatkowo wspiera energooszczędność energii elektrycznej, lub ogrzewanie nadmuchowe, pomimo tego iż większość może myśleć o tradycyjnym ogrzewaniu węglem czy gazem, najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła, która w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi i pompą ciepła do ogrzewania domu i wody użytkowej możemy uzyskać praktycznie tak zwany zero emisyjny budynek, gdzie energia potrzebna do ogrzewania domu będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Należy pamiętać iż najmniej stratne jest ogrzewania nadmuchowe w którym całe wygenerowane ciepło jest oddawane do ogrzewanego pomieszczenia (u nas w Polsce mało popularne). Innym modelem często wykorzystywanym obecnie w naszym kraju jest ogrzewanie niskotemperaturowe. Jest to instalacja co oparta na ogrzewaniu podłogowym lub tradycyjne z zastosowaniem klima-konwektorów, zamiast zwykłych grzejników. Głównym atutem takiego rozwiązania jest fakt iż wodę zasilającą nasz układ co. trzymamy na niskiej temperaturze rzędu 30-35 st.C dzięki czemu źródło zasilania zużywa minimalne ilości energii. Ponadto zaletami rozwiązania ogrzewania opartego na pompie ciepła czy gazie, jest możliwość pełnej automatyzacji ogrzewania, dzięki czemu użytkownik poprzez termostaty w pomieszczeniach ustala sobie temperaturę jaka ma panować w pomieszczeniach, a system już sam pilnuje żeby ogrzewanie odbywało się według ustalonych warunków. Takie rozwiązania pełnej automatyzacji procesu grzewczego niosą ze sobą dodatkowe oszczędności, ponieważ energii do ogrzewania trafia dokładnie tam gdzie jest potrzebna.

To samo tyczy się izolacji budynku.

Izolacja jest jedną z najważniejszych elementów które wykonujemy przy budowie naszego domu. W zasadzie to od jej zaprojektowania i wykonania zależy to czy nasz budynek będzie zwykłym energetycznym pożeraczem, czy też będzie domem energooszczędnym bądź nawet pasywnym. Dlatego tak ważna jest grubość i jakość stosowanego styropianu. Oczywiście należy również pamiętać że nawet najlepszy materiał nie gwarantuje nam sukcesu, jeżeli firma która będzie wykonywać izolacje nie zrobi tego z należytą dbałością. Należy Pamiętać aby przy wykonywaniu izolacji zabezpieczyć, wyeliminować wszystkie ewentualne mostki termiczne, które wpłynęły by na większe zapotrzebowanie energii przy ogrzewaniu budynku.

Dlatego tak ważne jest żeby wybrać odpowiedni projekt domu energooczędnego, czy też pasywnego, ale bardzo ważnym elementem jest dobór wykonawcy, który rzetelnie wykona wszystkie prace. Dopiero takie połączenie daje nam gwarancję sukcesu, dzięki któremu możemy cieszyć się nisko emisyjnym budynkiem, który w przyszłości odpłaci nam się tanim kosztem utrzymania.

Zobacz również:

Domy szkieletowe Bielsko

Siedziba firmy

34-322 Rychwałd

ul. Beskidzka 111

Biuro:

tel. +48 509-216-542

Ewelina Maślanka

tel. +48 509-216-542

biuro@drevimed.pl

Małgorzata Kosacka

tel. +48 509-216-541

drevimed.malgorzata@gmail.com

Godziny otwarcia:

Pn - Pt : od 10:00 do 16:00

Sobota : od 10:00 do 13:00

Niedziela: Nieczynne

Ekspozycja nr 1:

ul. Krakowska 532, Bielsko-Biała

tel. +48 509-216-542

tel. +48 509-216-541

biuro@drevimed.pl

drevimed.malgorzata@gmail.com

Ekspozycja nr 2:

ul. Łucka, 21 100 Lubartów / k Lublina

tel. +48 509 216 541

Szanowni Państwo

Oglądanie ekspozycji DREV-IMED jest możliwe po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Serdecznie zapraszamy do zapisywania się dzwoniąc pod nr telefonów lub wyślij SMS w treści wpisując " Ekspozycja TAK" , a skontaktujemy się Tel kom . Orange 509 216 542 , 509 216 541

NIEDZIELE - Nieczynne

Zostaw swój kontakt :





Oddzwonimy wyślemy wiadomość- Hej!!!

 


pozycjonowanie stron bielsko